Weronika Groń - młodość, pasja i wytrwałość w dążeniu do celu

Weronika Groń pochodzi z Bydgoszczy i jest uczennicą trzeciej klasy Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego. Ma 15 lat. Przez 6 lat reprezentowała Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Rekin, w barwach którego, stawiała pierwsze kroki w swojej pływackiej karierze. Obecnie już od 3 lat trenuje w klubie MUKS „Piętnastka” Bydgoszcz.

"Jest to moja pasja, życie i codzienność. Z pływaniem wiąże swoją przyszłość."

Wszystkie jej dotychczasowe osiągnięcia stanowią wyłącznie potwierdzenie jej słów, i pomimo swojego młodego wieku, Weronika posiada ich już na swoim koncie całkiem sporo!

Już w wieku zaledwie 9 lat zdobywała medale na zawodach szkolnych i okręgowych. Były to głównie dystanse 25 i 50 metrowe. Jej ulubionymi stylami stały się styl klasyczny oraz motylkowy.

W wieku 10 lat Weronika po raz pierwszy wzięła udział w Indywidualnych Mistrzostwach Województwa Kujawsko – Pomorskiego w Pływaniu zdobywając dwa złote medale na 50 m stylem klasycznym i 100 m stylem zmiennym, srebrny medal na 50 m stylem grzbietowym oraz brązowy medal na 50 m dowolnym. Tym samym uplasowała się na 6 miejscu w Mistrzostwach Polski Dzieci 10 letnich w Polsce.

Rok później (w roku 2014) wywalczyła mistrzostwo na dystansie 100 metrów stylem grzbietowym i 200 metrów stylem zmiennym, wicemistrzostwo na dystansie 200 metrów stylem dowolnym i 100 m stylem dowolnym w Indywidualnych Mistrzostwach Województwa Kujawsko – Pomorskiego w Pływaniu Dzieci 11 letnich. Pozwoliło jej to na zajęcie 16 miejsca w Mistrzostwach Polski Dzieci 11 letnich w Polsce.

Rok 2015 to pierwsze zawody międzynarodowe w Wassenaar w Holandii, gdzie wywalczyła srebrny medal na 50 m stylem grzbietowym, 50 m stylem klasycznym i 50 m stylem motylowym. W lutym w prestiżowych zawodach International Swim & Masters Meet zmierzyła się z długimi dystansami. Wywalczyła złoto na 200 m stylem motylkowym i 200 m stylem zmiennym, srebro na dystansie 400 m stylem zmiennym, 100 m motylkowym i 200 m stylem klasycznym. W czerwcu w XI Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Pływaniu na długim basenie otwartym ( 50 m) zdobyła mistrzostwo na dystansie 50 m i 200 m stylem klasycznym, srebrny medal na 400 m stylem dowolnym, brązowy medal na 50 m stylem grzbietowym. Tym samym dostała się kadry wojewódzkiej młodzików.

W roku 2016 w kolejnej edycji International Swim & Masters Meet zwyciężyła na dystansie 200 metrów stylem motylkowym i awansowała na pierwsze miejsce w Polsce w tym stylu i roczniku 2003 co zaowocowało pierwszym powołaniem do Kadry Narodowej i udziałem w Olympic Hopes Competition na Węgrzech w Budapeszcie. Złoty medal otrzymała z rąk samej Mistrzyni Olimpijskiej Otylii Jędrzejczak. W czerwcu w Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostwach Młodzików 13 letnich w Gorzowie Wielopolskim została trzykrotną wicemistrzynią na dystansie 200 m stylem grzbietowym, 200 m stylem klasycznym i 200 m stylem zmiennym oraz brązową medalistką na dystansie 100 m stylem motylkowym. Dzięki swoim osiągnięciom została powołana do narodowej kadry juniorów młodszych.

Wszystkie osiągnięcia okupione są długimi godzinami treningu oraz codziennie przepłyniętymi kilometrami w wodzie.- "Jest to moja pasja, życie i codzienność. Z pływaniem wiąże swoją przyszłość."

W sezonie 2016/2017 już pod skrzydłami MUKS Piętnastka Bydgoszcz przygotowywała się do Mistrzostw Polski Młodzików w Lublinie i Olsztynie. Na zimowych mistrzostwach Polski 14 latków w Lublinie na basenie krótkim (25m) wywalczyła 4 finały A i była w najlepszej 10 w Polsce. Na dystansie 200 metrów stylem zmiennym wywalczyła srebrny medal Mistrzostw Polski, a tym samym wicemistrzostwo Polski czternastolatków. Ponadto ustanowiła we wszystkich startach nowe rekordy życiowe. Następnymi ważnymi zawodami w tym sezonie były letnie mistrzostwa Polski 14 latków w Olsztynie na basenie długim (50m).  Wywalczyła tam ponownie 4 finały A zajmując wysokie miejsca w czołówce Polski. Na dystansie 200 metrów zmiennym była na 4 pozycji, tym razem zabrakło bardzo mało do medalu bo tylko 0,04 sekundy. Na tych zawodach również ustanowiła wszystkie nowe rekordy życiowe.

Na sezon 2018/2019 Weronika ma ustalone nowe cele które chciałaby osiągnąć - finały A - czyli pierwsza dziesiątka Polski, a może nawet medale. Na otwarcie sezonu startowała w zawodach ogólnopolskich „Otwarcie Sezonu na Termach Maltańskich” w Poznaniu gdzie ponownie poprawiła wyniki życiowe, co zwiastuje możliwe bardzo dobre wyniki na Mistrzostwach Polski w grudniu.

Oprócz pływania bardzo lubi też biegać i od 1 klasy gimnazjum bierze udział w biegach przełajowych indywidualnych jak i również drużynowych czy sztafetowych największym indywidualnym osiągnięciem było 8 miejsce w województwie na 1000m. Drużynowo w zeszłym roku w województwie zajęła pierwsze miejsce a w sztafecie w tym roku zajęła drugie miejsce.

Wszyscy trzymamy za nią kciuki życząc jej dalszej niezłomnej wytrwałości!