Clovin S.A. – droga do ekologii

Clovin S.A. – droga do ekologii

Firma CLOVIN S.A. od lat optymalizuje produkcję z myślą o czystym środowisku i ludzkim zdrowiu.

Rosnące zanieczyszczenie powietrza zwane smogiem, zanieczyszczenie rzek i degradacja różnorodności biologicznej stanowią wyzwanie dla producentów w całej Polsce i na świecie. Wpływ działalności człowieka na środowisko naturalne jest jednym ze stałych tematów w firmie CLOVIN S.A. Dlatego firma eliminuje ze swoich produktów szkodliwe dla środowiska fosforany i zeolity, wyprzedzając w niektórych przypadkach ogólnokrajowe rozporządzenia. Jednakże firma nie zatrzymuje się tylko na składzie produktów. Ograniczając wpływ produkcji na środowisko Clovin S.A., stale dąży do zwiększenia udziału źródeł naturalnych w pozyskiwaniu energii.

W 2015 roku została oddana do użytku elektrownia fotowoltaiczna o mocy 40 kW. W 2016 roku uruchomiona została nowa hala produkcyjna o powierzchni 1,5 tys. m2 (wytwarzanie tabletek do zmywarek – 10 mln tabletek miesięcznie – oraz konfekcjonowanie odplamiaczy i wybielaczy proszkowych – moc produkcyjna 250 tys. opakowań miesięcznie i konfekcjonowanie proszków do prania 300-700 g – 1 mln/szt.). Hala wykonana została z wykorzystaniem elementów konstrukcyjnych i wykończeniowych nastawionych na maksymalne zoptymalizowanie zapotrzebowania na energię konieczną do oświetlenia, ogrzania i pracy urządzeń produkcyjnych. Hala ogrzewana jest w systemie bezemisyjnym za pomocą pomp ciepła typu Zubadan o łącznej mocy 72 kW. System oświetlenia typu LED (w 100%) wraz z czujnikami ruchu oraz świetliki dachowe pozwalają obniżyć zużycie energii o ponad 25%. Cała inwestycja zmniejsza zanieczyszczenie środowiska i dodatkowo pozwala wytwarzać produkty znacznie taniej.

Dodatkowo w zakładzie głównym w 2016 roku dokonano modernizacji kotłowni głównej do norm spełniających wymagania 5 klasy emisji. Ponadto wstrzymano rozwój tradycyjnych kotłowni spalających paliwa stałe: węgiel kamienny, pellet, a kolejny wzrost zapotrzebowania na ciepło został zaspokojony poprzez pompy ciepła o łącznej mocy 52 kW.

Na 2017 rok zaplanowano dalszy rozwój bezemisyjnych źródeł zasilania w ciepło technologiczne o łącznej mocy 120 kW.

CLOVIN S.A. czyni dalsze starania w celu uruchomienia elektrowni fotowoltaicznych o mocy 100 kW a w następnym kroku 120 kW. Obecnie łączne zapotrzebowanie na energię elektryczną to 0,6 MW. Po zrealizowaniu planów rozbudowy elektrowni fotowoltaicznych prawie 50% energii będzie pozyskiwane z odnawialnych źródeł energii.

 

Czyste źródło energii w firmie Clovin S.A. Fotowoltaika